Czyszczenie piekarnika to zadanie, które może sprawić każdemu wiele problemów. W sytuacjach, kiedy urządzenie nie zostało objęte odpowiednią opieką, było zaniedbane, a na jego bokach znalazła się spora ilość przypalonego tłuszczu, taki proces może być dość wymagający. Zatem jak wyczyścić piekarnik? Jak usunąć tłuszcz i sprawić by przypalony piekarnik wyglądał jak nowy?
Rodzaje zabrudzeń oraz ich stopień
Mycie piekarnika jest w dużej mierze zależne od jego rodzaju. Najnowsze piekarniki elektryczne mają w sobie zaimplementowane odpowiednie funkcje, które sprawiają, że pieczenie oraz czyszczenie takiego sprzętu jest znacznie prostsze. Niestety, kiedy mamy do czynienia z piekarnikami gazowymi, przy których jako zasilanie jest wykorzystywany gaz ziemny, takie udogodnienia nie będą nam dane. W związku z tym, jeśli będziemy mieli do czynienia z takim urządzeniem będziemy musieli zdać się na własne umiejętności.
Podstawowym błędem, jaki popełniamy, jest niedbanie o piekarnik na co dzień. Jest to w zasadzie jedyny powód, jaki doprowadza go do złego stanu. Świeże zabrudzenia są bardzo łatwe do usunięcia, dlatego powinniśmy czyścić piekarnik bardzo często. Plamy z tłuszczu, osad czy resztki jedzenia, które z czasem stają się coraz trudniejsze do usunięcia to najgorszy rodzaj zanieczyszczeń. Tego typu bród jest niezwykle trudno zlikwidować i jeśli nie czyściliśmy naszego piekarnika od dłuższego czasu, to musimy liczyć się z tym, że czeka nas sporo pracy.
Domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika
Wykorzystanie sody to jeden z najpopularniejszych sposobów czyszczenia piekarnika. Każda pani domu powie nam, że posypanie zabrudzeń sodą oraz spryskanie całości wodą przyniesie wiele pozytywnych skutków. Kiedy już to zrobimy, wystarczy odczekać dwie godziny, po czym całość zmyć.
Równie ciekawym sposobem jest wykorzystanie mieszanki płynu do naczyń, sody oraz wody. Piekarnik należy zwilżyć wodą, można to zrobić, wykorzystując spryskiwacz, a później całość delikatnie posypać sodą oczyszczoną. Tak przygotowany opiekacz zostawiamy na noc, po czym wilgotną gąbką oraz płynem do naczyń usuwamy resztkę zanieczyszczeń.
Tak samo dobre efekty, możemy uzyskać dzięki zastosowaniu połowy szklanki z płynem do naczyń, połowy szklanki octu oraz torebki sody oczyszczonej. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, a piekarnik rozgrzewamy do temperatury 50°C. Kolejnym działaniem będzie rozprowadzenie mieszanki po piekarniku, możemy użyć do tego gąbki. Następnie zamykamy urządzenie oraz zostawiamy na całą noc. Po nadejściu świtu myjemy piekarnik, wykorzystując przy tym ciepłą wodę.
Możemy także skorzystać z pasty, jaka powstaje po zmieszaniu sody oczyszczonej z ciepłą wodą. W sytuacji, kiedy piekarnik jest nadzwyczaj brudny, możemy dodać sól. Tak przygotowaną mieszankę należy rozprowadzić w rękawiczkach po piekarniku, możemy to zrobić za pomocą szczoteczki do zębów. Następnie zostawiamy piekarnik od 10 minut do nawet 10 godzin. Jest to w pełni zależne od stopnia zanieczyszczenia. Później szorujemy, korzystając ze szczoteczki, oraz usuwamy całość gąbką.
Czyszczenie piekarnika parą wodną
Kiedy mamy do czynienia z naprawdę sporymi zanieczyszczeniami nie pozostaje nam nic innego jak wykorzystanie pary wodnej. Jak to zrobić? Najprościej będą miały osoby, których piekarnik jest wyposażony w funkcję czyszczenia parą wodną. W takiej sytuacji wystarczy jedynie napełnić wodą specjalny zbiornik oraz uruchomić program. Ostatnim ruchem będzie przetarcie urządzenia, które po tym znowu będzie nadawało się do pracy.
W sytuacji, kiedy nasz piekarnik nie ma takiego programu, będziemy musieli wykorzystać żaroodporne naczynie. Wlewamy do niego gorącą wodę oraz wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do około 150°C i pozostawiamy na kilka minut. Następnie ścieramy pozostały brud.
Pytanie, czym wyczyścić piekarnik zadaje sobie wiele osób. Jednak to para wodna jest najlepszym sposobem. Zabija ona bakterie, nie musimy przejmować się szorowaniem, a brak wykorzystywania środków chemicznych sprawia, że jest w pełni bezpieczna.
Firma WashMan.pl oferuje profesjonalne mycie parowe piekarników i innych urządzeń kuchennych najnowszym sprzętem czyszczącym. Więcej dowiesz się na stronie Czyszczenie parowe!